Tablica informacyjna.

WŁADZE LGD

Informacje o władzach Stowarzyszenia.

GMINY LGD

Tutaj znajdą Państwo mapę obszaru Stowarzyszenia.

NABORY

Harmonogram naborów.

GALERIA

Zapraszamy do pełnej galerii zdjęć.

WALNE ZEBRANIA

Informacje dotyczące zebrań Członków Stowarzyszenia.

RODO

Szczegółowe informacje dla naszych klientów.

 STOWARZYSZENIE „DOLINA WEŁNY”

Stowarzyszenie „Dolina Wełny” jest stowarzyszeniem „specjalnym”, posiadającym osobowość prawną, działającym w szczególności na podstawie przepisów:

  • Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach;
  • Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020;
  • Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności oraz innych obowiązujących przepisów europejskich i krajowych dotyczących rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

W Stowarzyszeniu, które działa jako lokalna grupa działania, zrzeszone są grupy osób publicznych, społecznych i prywatnych, dążące do wydobycia ukrytego potencjału obszaru, rozwiązywania pojawiających się problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych oraz projektowania i wdrażania przedsięwzięć rozwojowych. Nadzór nad organizacją sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obszar Stowarzyszenia „Dolina Wełny” obejmuje 9 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, w 4 powiatach w województwie wielkopolskim:

  • powiat chodzieski: Margonin (gmina miejsko-wiejska),
  • powiat gnieźnieński: Kiszkowo (gmina wiejska),
  • powiat obornicki: Rogoźno (gmina miejsko-wiejska),
  • powiat wągrowiecki: Damasławek (gmina wiejska), Gołańcz (gmina miejsko-wiejska), Mieścisko (gmina miejsko-wiejska), Skoki (gmina miejsko-wiejska), Wapno (gmina wiejska), Wągrowiec (gmina wiejska).

Gminy te zajmują powierzchnię 1 475,0km2, a liczba mieszkańców obszaru objętego LSR wynosi 73 091.

Stowarzyszenie „Dolina Wełny” założone zostało 26 maja 2006 roku, natomiast wpis do KRS nastąpił w dniu 08 września 2006 roku. Założycielami było 19 osób z różnych sektorów życia społecznego, pochodzących z obszaru działania gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, tworząc spójność terytorialną, tj. gminy: Gołańcz, Janowiec Wielkopolski, Mieścisko, Rogoźno, Skoki, Wapno i Wągrowiec. W roku 2007 teren działania Stowarzyszenia poszerzono o gminę Damasławek. Niestety, w roku 2015, ze Stowarzyszenia wystąpiła gmina Janowiec Wielkopolski. Przystąpiły natomiast gmina Kiszkowo i gmina Margonin, zachowując nadal spójność terytorialną.

Stowarzyszenie „Dolina Wełny” zrealizowało Program Pilotażowy LEADER+ w ramach Schematu I oraz Schematu II, gdzie realizacja nakierowana była na pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i zachęcanie uch do współpracy i zaangażowania się przy definiowaniu i rozwiązywaniu problemów. W ramach I Schematu, Stowarzyszenie otrzymało wsparcie w wysokości 150 000,00 zł, m.in. na opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich (ZSROW), która wdrażana była w II Schemacie, dzięki wsparciu Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa (FAPA) w wysokości 750 000,00 zł.

Zrealizowana została również Lokalna Strategia Rozwoju w okresie 2007-2013, dzięki której zrealizowano na obszarze operacje w zakresie „Odnowi wsi”, „Małych Projektów”, „Różnicowania w kierunku działalności gospodarczej” i „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”. W ramach partnerstw lokalnych, Stowarzyszenie „Dolina Wełny”, zrealizowało także projekty współpracy, realizując wspólne określone działania i wdrażając różnorodne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Równocześnie w ramach Funkcjonowania, Stowarzyszenie „Dolina Wełny” podejmowało wiele inicjatyw mających na celu aktywizację, nabywanie umiejętności i integrację społeczeństwa lokalnego.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zrealizowano także Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność, dzięki której wsparciem objęta została infrastruktura kulturalna, rekreacyjna i turystyczna oraz przedsiębiorczość, poprzez powstawanie i rozwój działalności gospodarczych. Stowarzyszenie „Dolina Wełny” zrealizowało również 4 projekty grantowe, składające się z kilku, a nawet kilkunastu zadań komplementarnych, stanowiących spójną operację. Dzięki partnerstwu lokalnemu i współpracy organizacji z różnych środowisk lokalnych, osiągnięte zostały wspólne cele, zrealizowano określone zadania oraz działania. W odpowiedzi na lokalne potrzeby, zrealizowane zostały również, we współpracy z innymi organizacjami, projekty współpracy, realizujące określone działania i inicjatywy.

W latach 2023-2027, przewiduje się kontynuację działań, których rozpoczęcie nastąpiło wraz z uruchomieniem podejścia LEADER, wykorzystując zbudowany potencjał, w szczególności ludzki i społeczny. Realizacja celów będzie kontynuowana przy wykorzystaniu dotychczasowych doświadczeń mieszkańców oraz partnerów, m.in. poprzez:

  • rozwój kapitału społecznego – podejmowane w ramach LSR działania będą bardziej uporządkowane, tj. będą wspierały sektor społeczny na różnych etapach jego rozwoju;
  • rozwój infrastruktury społecznej – wyłącznie w oparciu o potencjał sektora pozarządowego, zapewniający trwałość funkcjonowania tej infrastruktury i aktywne korzystanie z niej przez mieszkańców oraz działania wpływające na wzmocnienie sektora pozarządowego, w tym poprzez tworzenie miejsc pracy w tym sektorze oraz wzmocnienie współpracy z samorządem lokalnym oraz współpracę w sieci;
  • rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej – poprzez działania związane z rozwojem ścieżek rowerowych, wiat, placów zabaw, ścieżek dydaktycznych itp.;
  • rozwój zasobów lokalnych – koncentracja na zachowaniu dziedzictwa lokalnego -kulturowego oraz wykorzystaniu zasobów lokalnych w działaniach związanych z aktywnością społeczną i przedsiębiorczością;
  • rozwój przedsiębiorczości – dostosowanie oferty wsparcia do potrzeb przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju (wsparcie na tworzenie miejsc pracy).

Wszystkie działania realizowane dotychczas przez samą LGD, jak i w partnerstwie, wpłynęły stymulująco na społeczność lokalną. Zbudowany został potencjał, nawiązano nowe kontakty, pozyskano partnerów do współpracy, co będzie stanowiło filar do dalszej działalności.

W proces wdrażania działań, niezbędne będzie zaangażowanie członków Stowarzyszenia, partnerów czy instytucji, takich jak: stowarzyszenia, ośrodki kultury, szkoły, lokalni liderzy, którzy swą wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem pozwolą dotrzeć do określonych grup społecznych. Dzięki tej komunikacji, poprzez kampanię informacyjną na stronie internetowej Stowarzyszenia, portalu w mediach społecznościowych oraz szereg organizowanych spotkań, warsztatów w ramach aktywizacji i animacji, a także bazę mailingową członków, stowarzyszeń i fundacji oraz innych podmiotów z obszaru LGD zaangażowanych w proces przygotowania, realizacji LSR w celu efektywnego wdrażania LSR i osiągnięcia zaplanowanych wyników i rezultatów oraz dotarcia do jak największej liczby odbiorców.

1. Damaslawek    2. Golancz   3. Kiszkowo   4. Margonin    5. Miescisko    6. Rogozno    7. Skoki    8. Wapno    9. Wagrowiec   

Kontakt z Nami

Siedziba Stowarzyszenia: Pl. Powstańców Wlkp. 13, 62-290 Mieścisko, Biuro: Ul. Wachowiaka 9, 62-100 Wągrowiec
Tel. +48/ 508-568-051
biuro_dolinawelny@o2.pl